Kolorowe remedium na bolączki.

Koloroterapia zwana też chromoterapią to najtańsza i jedna z najbezpieczniejszych  alternatywnych metod uzdrawiania, podczas której pacjent skupia wzrok na odpowiedniej barwie. Leczenie kolorami znane jest już od czasów starożytnych.  W czasach współczesnych odkrył ją na nowo pod koniec XIX w. Duńczyk Edwin Babbitt, który uznał, iż kolory uaktywniają różne części autonomicznego układu nerwowego odpowiedzialnego za metabolizm i wydzielanie hormonów. Dishah Pestanji Ghadiali, hinduski fizyk i wynalazca funkcjonujący w USA jako pierwszy leczył pacjentów, naświetlając ich światłem słonecznym przepuszczanym przez różnorodne kolorowe filtry.

Rozmaite barwy spełniają odmienne funkcje: uspokajają, relaksują, odpychają lub wabią, pobudzają, wyzwalają energię, nastrajają optymistycznie bądź pesymistycznie.  Chromoterapia odnosi najlepsze efekty w połączeniu z leczeniem konwencjonalnym, gdyż jej samoistne oddziaływanie jest  subtelne.

Organizm sam sugeruje zmianę kolorystyki, tylko potrzebujemy być wystarczająco wyciszeni, by usłyszeć jego głos.  Któż jednak nie doświadczył potrzeby przebywania na łonie natury wśród zieleni właśnie wtedy gdy jesteśmy zestresowani?

Jak tłumaczyć tę metodę? Otóż każdy kolor wyzwala odmienną częstotliwość drgań, analogicznie do komórek  ludzkiego ciała. Gdy człowiek jest zdrowy, ta częstotliwość jest niezmienna, natomiast kiedy choruje, częstotliwość jest zakłócona  i wtedy odpowiednie kolory mogą pomóc powrócić do właściwej kondycji.

Formy koloroterapii:

– naświetlanie  światłem, przefiltrowanym przez odpowiedni kolor

– spożywanie  posiłków  o różnym zabarwieniu

– noszenie barwnych  kamieni szlachetnych

– zakładanie  ubrań  w potrzebnym naszemu organizmowi kolorze

– przebywanie we wnętrzach, które zostały właściwie zaprojektowane (chodzi o dobór kolorów ścian, tapet, zasłon, mebli i dekoracji).

Kolory mają wiele znaczeń:

 • Biały zabezpiecza, wnosi pokój, studzi emocje, polepsza kondycję psychiczną, radzi sobie z negatywną energią. Wspomaga system immunologiczny. Wspiera leczenie chorób skóry, w tym trądziku i wyprysków. Największym źródłem bieli jest słońce, dlatego kąpiele słoneczne dodają skrzydeł i wspierają (używane w rozsądnych dawkach). Zbyt duża porcja bieli działa na organizm wstrząsowo, nadmiar koloru białego sprawia wrażenie chłodu i izolacji. Jeśli człowiek ma  potrzebę otaczania się bielą, to sygnał, że jest gotów do zmian w swoim życiu.
 • Brązowy daje stabilizację i poczucie ochrony, jednak z drugiej strony wskazuje na tendencję do zatajania uczuć i może oznaczać zamknięty umysł. Nadmiar brązu generuje smutek. Predylekcja do brązów może odzwierciedlać  niskie poczucie własnej wartości.
 • Brzoskwiniowy wspiera funkcje witalne organizmu, podnosi poziom energii. Usprawnia trawienie, dlatego może dobrze służyć w odchudzaniu.
 • Czarny chodzi w parze z tajemnicą i nieznanym. Kojarzy się z ciszą.  Ubieramy się w czerń, gdy chcemy odizolować się od świata. Jest pomocny w leczeniu nieskomplikowanych   nerwic, jednak należy go unikać, gdy jesteśmy w posępnym nastroju.
 • Czerwony wspiera dynamiczność, temperament seksualny,  aspiracje oraz silną wolę. Winduje ciśnienie. Zmniejsza  depresję. Działa leczniczo na  różne infekcje, zmniejsza  bóle pleców i krzyża, pomaga przy chorobach krwi, gośćcu, jak również przy paraliżu. Nie jest polecamy w chorobach serca i krążenia, a przedawkowanie czerwienią wpływa na ataki  agresji.
 • Fioletowy uchodzi za  kolor metafizyczny doskonale wspierający proces medytacji. Tonizuje system nerwowy, równoważy pracę hormonów, osłabia objawy bezsenności. Znajduje zastosowanie w leczeniu blizn, cellulitu, uzależnień i różnych bólach głowy.
 • Granatowy pomaga w koncentracji i leczeniu chronicznych  stanów wyczerpania, chorobach tarczycy i gardła. Należy go unikać   w przypadku problemów z płucami.
 • Indygo działa pozytywnie na drogi oddechowe, migreny, zatrucia oraz stany zapalne uszu, nosa i gardła.  Wspomaga też uzdrawianie  oczu. Naświetlania tą barwą są stosowane  w leczeniu problemów psychicznych.
 • Niebieski studzi emocje, pomaga się wyciszyć, relaksuję, przeciwdziała bezsenności, dopinguje do podejmowania inicjatyw. Wspomaga  przemianę materii, pracę serca i układu krążenia, walczy z anginą, tonizuje bóle uszu i choroby pęcherza. Jest dobrą kuracją przy bólach stawów, kontuzjach i zwichnięciach.  Działa jak balsam na oparzenia słoneczne. Nadmiar niebieskiego działa minorowo.
 • Pomarańczowy to tytan wyzwalający energię, redukuje poczucie krzywdy, lecz zwiększa zazdrość. Normalizuje pracę serca, działa uspokajająco przy atakach astmy, epilepsji, pomaga przy  reumatyzmie. Wspiera dobre trawienie i odchudzanie.
 • Różowy pobudza dobry nastrój i apetyt, wycisza emocje. Jest stosowany przy  chorobach serca i krążenia, koi w astmie.
 • Srebrny inicjuje równowagę, prow2adzi do  harmonii, usprawnia myślenie. 
 • Szary uspokaja, pozwala się odseparować. Jest symbolem autonomii i cierpliwości, ale pokazuje też na dystans i brak decyzyjności oraz zaangażowania. Osoby preferujące  szarość posiadają dużo autokrytyki. Kolor ten służy leczeniu opuchlizn i obrzęków.  Szarość w nadmiarze zwiastuje alienację i smutek.  
 • Turkusowy oznacza orzeźwienie, pomimo że pobudza do refleksji. Wpływa kojąco na umysł. Uwrażliwia i wspiera fantazję i spontaniczność.
 • Zielony ciemny utula, wspiera, dodaje ducha, niweluje konflikty, pobudza empatię. Sprzyja poczuciu komfortu. Jest leczniczy przy  nadciśnieniu, chorobach serca i oczu.
 • Zielony jasny uspokaja, wprowadza harmonię, niweluje dysonanse,  redukuje gorączkę, wspiera leczenie infekcji wirusowych i bakteryjnych.
 • Zielony oliwkowy lub o lekko brunatnym odcieniu wywołuje pesymizm.
 • Złoty pobudza umysł, podnosi energię. Leczy depresję.
 • Żółty to kolor radości poprawiający pamięć. Uruchamia sprawiedliwe opinie. Jest antidotum na wyczerpanie, stres, grypę, łagodzi objawy menopauzy. Przychodzi z pomocą mięśniom, wpiera przemianę materii,  działa pozytywnie na problemy skórne i rozstępy. Należy redukować przebywanie w tych odcieniach przy  problemach z wątrobą.

Jeśli chcesz sprawdzić jak kolory wpływają na Ciebie, zapraszamy do DOMU CIEKAWYCH SPOTKAŃ. Tu każde wnętrze pulsuje innymi barwami.